Wyłączenie analogowego nadajnika już 19 marca!

 

Przypominamy, że w ramach III etapu cyfryzacji, już 19 marca wyłączone zostanie analogowe nadawanie telewizji naziemnej dla Szczecina i okolic.

 

III etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych DVB-T obejmie łącznie obszar 346 gmin w całym kraju (w tym 52 gminy w województwie zachodniopomorskim). Od tego momentu na obszarach objętych wyłączeniami dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane z nadajników znajdujących się w pięciu lokalizacjach: Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wisła.

 

 

Obecnie z nadajnika w Kołowie odbierać można 3 multipleksy (łącznie 21 kanałów).

 

MUX-1: TVP 1 HD, TVP 2, TVP Info Gorzów, Eska TV, Polo TV, TTV, ATM Rozrywka TV.

MUX-2: TVN, TVN Siedem, Polsat, Polsat Sport News, TV4, TV6, TV PULS, TV PULS 2

MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP Info Szczecin, TVP HISTORIA, TVP KULTURA, TVP POLONIA

 

Aby odbierać bezpłatne kanały cyfrowej telewizji naziemnej potrzebna jest antena naziemna. Jeżeli do tej pory użytkownik odbierał na swojej antenie w dość dobrej jakości analogowe kanały naziemne, nie powinno być problemu z kanałami cyfrowymi.

 

Telewizory kineskopowe nie będą niestety mogły odbierać kanałów cyfrowych. Również niektóre płaskie telewizory kupione przed kilkoma laty nie poradzą sobie z cyfrową telewizją naziemną. Aby nasz telewizor odbierał kanały cyfrowe musi być wyposażony w tuner DVB-T z MPEG-4.

 

Nie oznacza to, że musimy koniecznie wymienić telewizor. Tańszym rozwiązaniem będzie zakup tunera DVB-T, który podłączymy za pomocą kabla Euro lub HDMI do naszego odbiornika telewizyjnego.

 

Przypominamy o konkursie, w którym nagrodą jest dekoder DVB-T! Zgłoszenia można nadsyłać do północy w niedzielę.