20 maja - wyłączenie nadajników analogowych dla Świnoujścia i Piły.

 

Już w najbliższy poniedziałek - 20 maja - zostanie przeprowadzony V etap cyfryzacji w Polsce. W ramach V etapu wyłączone zostaną nadajniki telewizji analogowej m.in. dla Świnoujścia i Piły.

 

V etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych DVB-T obejmie łącznie obszar 754 gmin, należących do 13 województw (w tym zachodniopomorskiego). Na tym terenie dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane z 26 stacji głównych oraz 22 stacji doświetlających małej mocy.

Na razie nie mamy informacji i ewentualnych zmianach w dotychczasowych parametrach nadawania kanałów cyfrowych dla województwa zachodniopomorskiego.

 

Obecnie w Polsce dostępne są kanały z 3 multipleksów (łącznie 21 kanałów).

MUX-1: TVP 1 HD, TVP 2, TVP Info Gorzów, Eska TV, Polo TV, TTV, ATM Rozrywka TV.

MUX-2: TVN, TVN Siedem, Polsat, Polsat Sport News, TV4, TV6, TV PULS, TV PULS 2

MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP Info Szczecin, TVP HISTORIA, TVP KULTURA, TVP POLONIA

 

Aby odbierać bezpłatne kanały cyfrowej telewizji naziemnej potrzebna jest antena naziemna. Jeżeli do tej pory użytkownik odbierał na swojej antenie w dość dobrej jakości analogowe kanały naziemne, nie powinno być problemu z kanałami cyfrowymi.

 

Telewizory kineskopowe nie będą niestety mogły odbierać kanałów cyfrowych. Również niektóre płaskie telewizory kupione przed kilkoma laty nie poradzą sobie z cyfrową telewizją naziemną. Aby nasz telewizor odbierał kanały cyfrowe musi być wyposażony w tuner DVB-T z MPEG-4.

 

Nie oznacza to, że musimy koniecznie wymienić telewizor. Tańszym rozwiązaniem będzie zakup tunera DVB-T, który podłączymy za pomocą kabla Euro lub HDMI do naszego odbiornika telewizyjnego.