CO TO JEST DVB-T?

DVB-T czyli z angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie. DVB oznacza po prostu nadawanie syngału cyfrowego telewizji, litera T jest skrótem od słowa „terrestrial” czyli „naziemna”. I tak DVB-S oznacza nadawanie sygnału telewizji cyfrowej drogą satelitarną, a DVB-C drogą kablową.

Obecnie w Polsce trwa proces cyfryzacji, czyli zastąpienia dotychczasowego sposobu nadawania analogowego, nadawaniem techniką cyfrową. Proces ten zachodzi stopniowo w poszczególnych województwach naszego kraju. Docelowo sygnał analogowy ma zostać całkowicie zastąpiony przez cyfrowy do końca lipca 2013 r. Przy czym, w wielu województwach sygnał analogowy zostanie wyłączony dużo wcześniej.

Nowa technika nadawania sygnału niesie ze sobą wiele korzyści, m.in.:

  • umożliwia nadawanie większej ilości programów telewizyjnych
  • znacząco wpływa na poprawę jakości obrazu i dźwięku
  • umożliwia wprowadzenie kanałów w wysokiej rozdzielczości HDTV
  • daje możliwość nadawania kilku ścieżek językowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego)


W ramach DVB-T w Polsce działają trzy multipleksy. Multipleks to pakiet programów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości. W ramach pierwszego multipleksu (MUX-1) nadawane są kanały Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP Info) oraz cztery stacje wyłonione w konkursie (Eska TV, ATM Rozrywka TV, TTV, Polo TV). Drugi multipleks (MUX-2) przeznaczony jest dla TVN, Polsatu, TV4 i TV Puls. Obok kanału podstawowego, nadawcy mogą zamieścić swój drugi kanał. Trzeci multipleks (MUX-3) poświęcony jest w całości kanałom tematycznym Telewizji Polskiej. Wdrożenie poszczególnych multipleksów odbywa się stopniowo w różnych regionach kraju.

Cyfryzacja wiąże się z koniecznością wymiany odbiorników telewizyjnych nieprzystosowanych do odbioru DVB-T lub dokupienia odpowiednich dekoderów. O sprzęcie dowiesz się więcej w dziale SPRZĘT.